10:41 09.04.2019 | Sputniknews.com
Až do roku 1973 byl mezinárodní měnový systém hrazený. Avšak v roce 1971 prezident USA Richard Nixon zrušil napojení amerického dolaru na zlato. V roce 1973 byly zavedeny volné směnné kurzy měn. Od té doby se začala kupní schopnost jednotlivých měn snižovat. Ekonom a autor bestsellerů Marc Friedrich promluvil v rozhovoru pro Sputnik o přednostech napojení měny na zlato.
Takzvaný Brettonwoodský měnový systém se řídil do značné míry americkým dolarem, který byl jeho svéráznou „kotvou“. Avšak v roce 1973 bylo s tímto systémem skoncováno. Tehdejší americký prezident Richard Nixon 15. srpna 1971 odpojil dolar od ceny zlata. Jeho země prožívala v té době těžké časy: válka ve Vietnamu stála Washington velmi draho a vyvolala hospodářskou recesi. V roce 1973 byly zavedeny volné směnné kurzy měn.
„Lidé se přiklánějí ke krytému peněžnímu systému“
Odborník na finance a řízení aktiv Marc Friedrich v rozhovoru pro Sputnik řekl:
„Nekryté peněžní systémy mají vždy sklon ke krachu. Pozorujeme to i nyní, poté, co dolar po roce 1971 ztratil 80 % své kupní schopnosti. Jiné měny na tom nejsou lépe – euro ztratilo od okamžiku jeho zavedení také přibližně jednu třetinu své kupní schopnosti. Lidé se přiklánějí ke krytému peněžnímu systému.“
Italské noviny Il Sole 24 Ore, jedny z nejčtenějších ekonomických novin této země, nedávno napsaly, že 29. března bude znovu zaveden zlatý standard. Teď už víme, že k tomu nedošlo.
Větší jistota díky drahým kovům
V této zprávě však přece jen něco bylo, soudí Friedrich:
„Dostali snad insiderskou informaci o tom, že Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS), která je v podstatě svéráznou centrální bankou všech centrálních bank a má hlavní sídlo v Basileji, zavádí určitý algoritmus účetnictví, kdy bude zlato a také stříbro a jiné drahé kovy přirovnány k aktivům s nízkými riziky, jako jsou státní dluhopisy, ale také k penězům. Je tomu skutečně tak. Avšak podíváme-li se na dokumenty BIS, uvidíme, že od 1. ledna 2022 bude zavedeno pravidlo, podle něhož dostanou centrální banky právo ukládat až 20 % svých prostředků ve zlatě, stříbře a také v platině, aby stabilizovaly vlastní bilanci.“
Bude zlatý standard zaveden?
Friedrich pochybuje o tom, že 1. leden 2022 bude dnem zavedení zlatého standardu. Bude to však podle jeho slov první krok správným směrem. Ukáže to rovněž, že po finanční krizi z roku 2008 hromadily centrální banky rezervy v drahých kovech „acyklicky“:
„Centrální banky Číny, Ruska, Íránu a také některých evropských zemí aktivně nakupují zlato, protože už nedůvěřují papírovému peněžnímu systému, který nemá krytí. A zlato je podle jejich názoru ‚posledním zdrojem‘, jehož množství je omezeno samotnou přírodou. Zlato bylo vždy penězi a penězi také zůstane. A v budoucnu díky dohodě Basilej 3 se stane také prostředkem stabilizace bilance. To jasně ukazuje, že lidé se připravují na nové krize, aby měli v případě nutnosti nový krytý peněžní systém.“
Jak bude vypadat nový peněžní systém?
Friedrich je přesvědčen, že nynější nekrytý peněžní systém také zkrachuje. Po kolapsu nynějšího peněžního systému k němu lidé po celém světě ztratí důvěru. A aby se tato důvěra obnovila, bude třeba zavést nový krytý systém, uvažuje ekonom. Tady je jeho rada:
„Dávám přednost peněžnímu systému krytému surovinovými zdroji. A nový peněžní systém už nebude založen na papírových penězích – bude úplně digitální. Podle mého názoru v něm bude hlavní roli hrát Čína.“